Gry w Warcaby

(1)

Gry w Warcaby

Zagraj w darmowe gry w warcaby online na Waznygry!

Warcaby (w niektórych częściach świata zwane również warcabami angielskimi), mają tysiące lat i być może są nawet najstarszą istniejącą grą planszową. Na tej stronie znajdziesz wspaniałą kolekcję darmowych gier w warcaby online. Możesz grać przeciwko komputerowi, a w niektórych tytułach przeciwko przeciwnikowi online. Przeskakuj nad pionkami innego gracza, aby je złapać, i spróbuj przenieść swoje pionki na drugą stronę planszy, aby zostać ukoronowanym. Jeśli chcesz zagrać w bardziej strategiczne gry planszowe, odwiedź naszą stronę szachy lub naszą pełną kolekcję gier planszowych.

Gry w warcaby: plansza i zasady

W warcaby gra dwóch graczy przy użyciu szachownicy. Każdy gracz ma swój własny zestaw pionków, które są zwykle czarne, białe lub czerwone. Pionki nazywane są warcabami i są umieszczane tylko na ciemnych polach planszy. Warcaby mogą poruszać się do przodu po przekątnej tylko o jeden krok, chyba że napotkają pionek przeciwnika, w którym to przypadku mogą przeskoczyć nad nim, aby go zbić. Warcaby mogą przeskakiwać tylko jednego pionka na raz, ale w zależności od zastosowanych zasad mogą kontynuować bicie innego pionka, jeśli jest w zasięgu.

Koronowanie warcabów

Jeśli jeden z twoich pionków dotrze do najdalszego końca planszy, zostanie „ukoronowany” przez umieszczenie na nim kolejnego pionka. (Niektóre zestawy pionków mają namalowaną koronę po jednej stronie każdego elementu, w takim przypadku można go odwrócić, aby wskazać, że został ukoronowany). Ta nowo koronowana „damka” ma większy zakres ruchu na turę i może wykonywać kolejne skoki. Ponownie, zakres umiejętności damki zależy od obowiązujących zasad, które różnią się w zależności od gry, turnieju i regionu. W wielu naszych grach możesz zmieniać zasady w menu głównym, aby wybrać żądaną odmianę gry.

Chińskie warcaby

Możesz także wypróbować strategiczną grę planszową znaną jako Chińskie Warcaby, która jest rozgrywana na planszy w kształcie gwiazdy z małymi wgnieceniami. Podobnie jak w warcabach, Twoim celem jest przeskakiwanie pionków. Tym razem jednak nie przeskakujesz nad nimi, aby je usunąć, ale po to, aby przenieść wszystkie swoje figury do przeciwległego rogu, zanim przeciwnicy będą mogli zrobić to samo. Możesz grać w 2, 3, 4 lub 6 graczy. Chińskie warcaby są czasami nazywane „Sternhalma”.