Gry Solitaire

(38)

pasjans

Graj w pasjansa na Waznygry

Gry karciane pasjans, znane również jako gry dla cierpliwych, to gry jednoosobowe, w których układasz karty według określonych wzorów zwanych tableau. Karty mogą być odkryte lub zakryte. Twoim celem jest upewnienie się, że wszystkie karty są odkryte i posortowanie ich według koloru i we właściwej kolejności. Możesz albo posortować karty w tableau, albo przenieść je na kupki poniżej lub powyżej tableau. W wielu odmianach gry istnieje również stos rezerw, z którego można dobrać dodatkowe karty.

Zabijanie czasu z pasjansem karcianym

Pasjans to popularna gra dla zabicia czasu, szczególnie przed czasami telefonów komórkowych, laptopów czy telewizji. Obecnie istnieje wiele łatwo dostępnych internetowych wersji pasjansa. Najbardziej znaną wersją jest Klondike, która czasami jest również określana jako klasyczny pasjans. Dobierz karty, posortuj je w kolejności malejącej na tableau, naprzemiennie kolor czarny i czerwony, i znajdź asy, aby móc przenosić karty do fundamentu w kolejności rosnącej.

Odmiany pasjansa

Na tej stronie znajdziesz duży wybór różnych rodzajów karcianego pasjansa. Aby pomóc Ci odróżnić je od siebie i znaleźć to, czego szukasz, oto krótki przegląd niektórych najpopularniejszych odmian.

Piramida

W pasjansie Piramidy, karty są ułożone w kształcie piramidy lub dużego trójkąta. Możesz usunąć odkryte karty, tworząc kombinacje, które dają sumę 13. Przykładem takiej gry jest Trident Solitaire.

Tripeaks

Tripeaks jest często nazywany „trzema szczytami” lub „wieżami". Karty są ułożone w kształt trzech mniejszych piramid. Twoim celem jest pozbyć się odkrytych kart, umieszczając je na stosie kart odrzuconych. Możesz usunąć tylko te karty, które są albo o jeden stopień wyżej, albo o jeden stopień niżej niż karta na wierzchu stosu kart odrzuconych.

Pająk

W pasjansie pająku, całe budowanie i sortowanie odbywa się w obrębie tableau. Dopiero po skompletowaniu koloru w malejącej kolejności zostanie on przeniesiony z tableau do stosu u podstawy. Możesz grać w łatwiejszą wersję z jednym lub dwoma kolorami, lub trudną wersję ze wszystkimi czterema.

Free Cell

W układzie Free Cell wszystkie karty są już odkryte. Podnoś wierzchnie karty (lub sekwencje) i przesuwaj je, aby uporządkować karty. Jednak karty przechowywane w wolnych komórkach określają, ile kart możesz przenieść jednocześnie.

Gry z dwiema taliami

Niektóre gry w pasjansa są rozgrywane dwiema taliami, co stanowi dodatkowe wyzwanie. Tak jest w przypadku gier takich, jak pająk, ale także można je spotkać w grach Algerian Solitaire i Crescent Solitaire. Jeśli masz czas na trudne wyzwanie, wypróbuj jedną z tych gier!